انواع بازاریابی | کامل ترین راهنمای بازاریابی

بازاریابی سنتی

به تبلیغاتی که قبل از ظهور اینترنت در کانال‌های آفلاین وجود داشتند مانند بیلبوردها، آگهی‌ها و نقاط رادیویی بازاریابی سنتی می گویند.

چون اطلاعات به راحتی در دسترس عموم نبود، اکثر بازاریابی سنتی بر تاکتیک های بیرونی مانند تبلیغات چاپی، تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردها وابسته بود.

بازاریابی برون مرزی

بازاریابی برون‌گرا به تبلیغاتی از قبیل تماس های سرد، ارسال پیام، ایمیل، بدون درنظرگرفتن رضایت مخاطبین گفته می‌شود به همین دلیل اسم تبلیغات مزاحم را به خود گرفته است. 

 در این روش بیشتر سعی در انتقال پیام بازاریابی که شامل ارسال پیامی به مشتریان برای افزایش آگاهی در مورد محصولات یا خدمات شما بدون توجه به علاقه مصرف‌کننده است.

بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا بدون توجه به هرچیزی و ایجاد وقفه، بر جذب مشتریان تمرکز دارد. اکثر تاکتیک‌های بازاریابی درون‌گرا تحت بازاریابی دیجیتال قرار می‌گیرند، در بازاریابی درونگرا مشتریان می‌توانند به‌صورت آنلاین در مورد خریدهای خود تحقیق کنند.

ورودی این نوع بازاریابی سه پایه‌ی اصلی دارد:جذب، تعامل و لذت.

هدف اولیه اگر با محتوای قوی و تجربیات ارزشمندی که از زبان مخاطبین است، باشد مردم را به سمت کسب‌وکار شما جذب می کند. مورد بعدی این است که آنها را از طریق راه های ارتباطی درگیر کنید مانند بازاریابی ایمیلی و ربات‌های چت و البته ارزشمند و در نهایت فعالیت های خود را ادامه دار کنید، به عنوان یک مشاور و متخصص می‌توانید نظر آنها را جلب کنید.

بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ برعکس بازاریابی سنتی از تکنولوژی‌هایی استفاده می‌کند که به‌طور سنتی وجود نداشتند تا به روش‌های جدید به مخاطبان دسترسی پیدا کنند. این نوع بازاریابی با تلاش‌های بازاریابی، آنلاین می‌شود.

کسب‌وکارها از کانال‌های دیجیتالی از طریق موتورهای جستجو، وب‌سایت‌ها، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی برای ارتباط گرفتن با مشتریان فعلی و بالقوه برای تبلیغات استفاده می کنند.

بازاریابی موتورهای جستجو

بازاریابی موتورهای جستجو یا (SEM) شامل تمام راهبردهایی است که برای اطمینان و اعتماد از اینکه کسب‌وکار شما در صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) قابل مشاهده است استفاده می‌شود. شما با استفاده از SEM، می‌توانید این امکان را ایجاد کنید تا وقتی کاربر یک کلمه کلیدی(خاصی) را جستجو می کند، بتواند کسب‌وکار شما را در رتبه‌‌ی اول ببیند.

دراین مورد می‌توانیم به چند نوع SEM اشاره کنیم که عبارتند‌از بهینه‌سازی موتور جستجو یا (SEO) برای نتایج جستجوی ارگانیک و تبلیغات پرداخت به ازای کلیک (PPC) برای نتایج موتورهای جستجو حمایت شده است.

پرداخت به ازای هر کلیک SEM شامل مناقصه برای کلمات کلیدی برای قراردادن تبلیغات شما، از طریق پلتفرم‌هایی مانند Google Ads است. همچنین ابزارهای مدیریت تبلیغات برای ایجاد و مدیریت کمپین‌های PPC وجود دارد.

بازاریابی محتوا

هدف ما در بازاریابی جذب مخاطبان است. یکی از بهترین راه‌ها در این زمینه تولید محتوای قوی و مفید است که بتوانیم در این راستا نظر کاربران را جلب کنیم.

بازاریابی محتوا شامل ایجاد، انتشار و توزیع محتوا در قالب محتوای متنی، صوتی، عکس و ویدیو برای مشتریان است که از طریق رسانه‌های ارتباطی مانند شبکه‌های اجتماعی یا فضای مجازی، وبلاگ‌ها،کتاب‌های الکترونیکی، وبینارها حتی در انواع بروشورها، کاتالوگ‌ها‌ و…تولید‌ شده و دراختیار عموم قرار میگیرد. در بازاریابی محتوا، هدف کمک به مخاطبان در طول سفر خریدار است. ابتدا سؤالات متداول و نگرانی‌های خریداران شما را قبل از اینکه آماده خرید شوند، شناسایی کنید.

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی امروزه با استقبال بیشتری مواجه است.

با پلتفرم‌هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و توییتر، برندها می‌توانند کسب‌وکار خود را تبلیغ کنند و به‌صورت شخصی‌تر با مخاطبان ارتباط برقرار کنند.

با این حال، با رسانه‌های اجتماعی، دو چیز کلید موفقیت است: محتوای مرتبط و ثبات.

هیچ کس به دنبال چیزی برای خرید به شبکه‌های اجتماعی وارد نمی‌شود، مهم است که بین تبلیغات و سرگرمی تعادل برقرار کنید. تصاویر و زیرنویس‌های جذابی که مخاطبان شما را به لایک کردن، اشتراک‌‌گذاری و نظر‌ دادن تشویق می‌کنند، برند، شما را بسیار به جذب مشتری نزدیک‌‌تر می‌کند.

بازاریابی رسانه های اجتماعی

بازاریابی ویدئویی

طبق یک مطالعه Wyzowl در سال ۲۰۲۱، ۸۷٪ از بازاریابان می‌گویند استفاده از ویدیو در استراتژی بازاریابی آنها راندمان مثبتی دارد چون کاربران اینترنت همه روزه حجم بسیاری از ویدیوهای مختلف را تماشا می کنند.

ویدیو چه برای وب‌سایت، کانال یوتیوب، لیست ایمیل و یا دنبال‌کننده رسانه‌های اجتماعی شما باشد، می‌تواند آگاهی برند را افزایش دهد، تبدیل ایجاد کند و معاملات را ببندد.

برخی از برنامه‌های بازاریابی ویدیویی حتی به شما امکان تجزیه و تحلیل، پرورش و امتیاز دهی بر اساس فعالیت آنها را می‌دهند.

بازاریابی صوتی

بازاریابی صوتی از بلندگوهای‌ هوشمندی مانند آمازون الکسا و گوگل هوم برای افزودن ارزش به مخاطبان و پاسخ به سؤالات در مورد موضوعات مورد علاقه آنها استفاده می کند.

علاوه بر بهینه سازی وب‌سایت خود برای جستجوی‌ صوتی با استفاده از کلمات کلیدی مناسب، می‌توانید با توسعه یک اکشن Google Home یا مهارت الکسا نیز خلاق باشید.

بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی برندها را از طریق ایمیل به سرنخ‌ها، مشتریان بالقوه و مشتریان متصل می کند. از کمپین‌های‌ ایمیلی می‌توان برای افزایش آگاهی از برند، ایجاد ترافیک به کانال‌های‌ دیگر، تبلیغ محصولات یا خدمات، یا پرورش سرنخ‌ها برای خرید استفاده کرد.

مقررات ایمیل مانند General Data Protection Regulation  (مقررات عمومی حفاظت از داده ها) و قانون CAN-SPAM برندها را ملزم می‌کند که از شیوه‌های ایمیل تجاری مسئولانه پیروی کنند که در سه اصل خلاصه می‌شود

۱.فقط به افرادی ایمیل بزنید که انتظار دارند از شما بشنوند. یعنی آنها انتخاب کرده اند

۲.انصراف را برای مشترکین آسان کنید.

۳.هنگام برقراری تماس در مورد اینکه چه کسی هستید شفاف باشید.

با در نظر گرفتن این موضوع، اولین کاری که باید انجام دهید این است که استراتژی نحوه ایجاد لیست ایمیل خود را تعیین کنید. پایگاه داده مخاطبینی که می‌توانید برای آنها ایمیل ارسال کنید. رایج ترین روش از طریق فرم‌های جذب سرنخ در وب‌سایت شما است.

سپس برای ارسال، ردیابی و نظارت بر اثربخشی ایمیل های‌خود به نرم افزار بازاریابی ایمیلی و یک CRM نیاز دارید. برای پیشبرد استراتژی ایمیل خود و به حداکثر رساندن بهره‌وری، ممکن است بخواهید به نرم افزار اتوماسیون ایمیل نیز نگاه کنید که ایمیل‌ها را بر اساس معیارهای راه‌اندازی ارسال می‌کند.

بازاریابی مکالمه

ملاقات با مشتریان چگونه، چه زمانی و در کجا می‌خواهند؟ این فراتر از چت زنده است، به تماس‌های‌تلفنی، پیامک، فیس‌بوک مسنجر، ایمیل، Slack و کانال‌های‌دیگر گسترش می‌یابد.
سریع ترین راهی که به کمک آن می‌توانید مشتریان را در قیف بازاریابی حرکت دهید و به کمک قدرت کلام، آنان را به مشتری تبدیل کنید.

Buzz Marketing

یک استراتژی بازاریابی ویروسی است که از محتوای‌خلاقانه، رویدادهای‌ تعاملی و تأثیرگذاران جامعه برای ایجاد بازاریابی دهان به دهان و پیش بینی محصول یا خدماتی که یک برند در شرف عرضه است، استفاده می‌کند.

بازاریابی وزوز زمانی بهترین کار را انجام می‌دهد که زودتر با اینفلوئنسرها تماس بگیرید و برنامه‌ای برای ایجاد سر‌وصدا در اطراف برند‌خود داشته باشید. برای پیگیری تلاش‌های‌ خود، روی نرم‌افزار شنیداری اجتماعی سرمایه‌گذاری کنید تا نبض واکنش مخاطبان‌ خود را حفظ کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ

این بازاریابی به گونه‌ای طراحی شده است که از یک جامعه موجود از دنبال‌کنندگان درگیر در رسانه‌های‌ اجتماعی استفاده کند. اینفلوئنسرها در جایگاه‌خود متخصص در نظر گرفته می‌شوند و وفاداری و اعتماد را از مخاطبانی که ممکن است سعی در دستیابی به آنها داشته باشید ایجاد کرده‌اند.

برای شروع کار با اینفلوئنسر مارکتینگ، ابتدا باید استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ خود را بسازید و نوع اینفلوئنسر را مشخص کنید. سپس، شما می خواهید معیارهایی را برای اینفلوئنسر خود ایجاد کنید تا مطمئن شوید که با استراتژی و بودجه شما مطابقت دارند. عواملی که باید در نظرگرفته شوند شامل جایگاه آنها، اندازه مخاطبان و معیارهای فعلی آنها است.از آنجا می‌توانید اینفلوئنسرها را پیدا کنید و با آنها تماس بگیرید:

ارتباط دستی در رسانه‌های‌ اجتماعی.

استفاده از پلتفرم اینفلوئنسر مارکتینگ

استخدام یک آژانس برای انجام تحقیقات و اطلاع‌رسانی برای شما.

بازاریابی اکتسابی

با هر استراتژی بازاریابی، هدف‌شما جذب و حفظ مشتریان است. با این‌حال، هر نوع بازاریابی بر مرحله خاصی از سفر خریدار متمرکز است. بازاریابی اکتسابی بر مراحل اکتساب و تبدیل برای تبدیل افراد غریبه به سرنخ های فروش واجد شرایط تمرکز دارد.

چیزی که آن را از سایر انواع بازاریابی متمایز می کند این است که فراتر از تیم بازاریابی است و اغلب شامل کار با تیم‌های‌ خدمات مشتری و موفقیت می شود. چرا؟ زیرا مشتریان راضی بزرگترین تبلیغ‌کنندگان هستند.

بازاریابی اکتسابی می‌تواند شامل چندین تاکتیک برای تبدیل یک وب‌سایت به موتور تولید سرنخ باشد، از جمله ارائه محصولات فریمیوم، راه‌اندازی مراکز آموزشی، سخت‌تر‌ کردن نوشتن کپی در محل، بهینه‌سازی نرخ تبدیل و بهینه‌سازی سرنخ‌ها.

حتی ممکن است شامل یک استراتژی بهینه‌سازی سرنخ و پرورش برای شکاف پیشرو باشد.

بازاریابی متنی

بازاریابی متنی

بازاریابی متنی کاربران آنلاین را با تبلیغات متفاوت در وب‌سایت‌ها و شبکه‌های رسانه‌های‌ اجتماعی بر اساس رفتار مرور آنلاین آنها هدف قرار می دهد. راه شماره یک برای تقویت تلاش‌های‌ بازاریابی متنی از طریق شخصی سازی است

یک CRM همراه با ابزارهای‌ بازاریابی قدرتمند، مانند CTAهای‌ هوشمند، می‌تواند باعث شود که وب‌سایت بیشتر شبیه یک داستان ماجراجویی را انتخاب کنید و به کاربر این امکان را می‌دهد تا اطلاعات مناسب را پیدا کند و اقدامات درست را به طور مؤثرتری انجام دهد.

بازاریابی شخصی

هدف بازاریابی شخصی ایجاد یک تجربه بازاریابی شخصی برای هر کاربری است که با برند شما روبرو می شود.
این می‌تواند به سادگی اضافه کردن یک نام کاربری در موضوع ایمیل یا ارسال توصیه‌های‌ محصول بر اساس خریدهای‌ گذشته باشد. محصولات نرم‌افزاری مانند Versium Reach به بازاریابان اجازه می‌دهند تا مشتریان B2B یا B2C خود را با بینش‌های‌ قدرتمند مخاطبان هدف قرار دهند.
اگرچه ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، اما اگر تجربه خرید بهتری داشته باشد، اکثر مصرف کنندگان با آن موافق هستند. یک مطالعه Smarter HQ در سال ۲۰۱۹ گزارش داد که ۷۹٪ از مصرف‌کنندگان احساس می‌کردند که برندها اطلاعات زیادی در مورد آنها دارند. با این‌حال، ۹۰٪ از آنها هنوز مایل بودند اطلاعاتی در مورد رفتار و ترجیحات خود برای یک سفر خرید ارزان تر، آسان تر و لذت بخش تر به اشتراک بگذارند.

بازاریابی برند

بازاریابی برند شکل دادن به درک عمومی برند شما و ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطبان هدف شما از طریق داستان سرایی، خلاقیت، طنز و الهام است. 
هدف در اینجا تفکر برانگیز بودن و ایجاد بحث است تا برند شما به خاطر سپرده شود و با احساسات مثبت همراه شود.برای شروع بازاریابی برند، باید شخصیت خریدار خود را عمیقاً درک کنید و آنچه که با آنها طنین انداز می شود. شما همچنین باید موقعیت خود را در بازار و آنچه شما را از رقبای خود منحصر به فرد می کند در نظر بگیرید. این می‌تواند به شکل‌دهی ارزش‌ها و آنچه که برای آن ایستاده‌اید کمک کند، و به شما خوراکی برای کمپین‌های داستان‌گویی می‌دهد.

بازاریابی مخفیانه

بازاریابی مخفیانه زمانی اتفاق می‌افتد که برند ها محصولات یا خدمات خود را به مشتریانی که نمی‌دانند برای آنها بازاریابی می‌شوند، تبلیغ می‌کنند. به عنوان مثال، زمانی که درحال تماشای یک برنامه تلویزیونی هستید و محصولی مارک‌دار را می‌بینید که در عکس ادغام شده است. قبل از اینکه اینفلوئنسرها مشمول مقررات افشای تبلیغات شوند،اغلب از بازاریابی مخفیانه برای تبلیغ محصولات حمایت شده استفاده میکردند.
برای اینکه این سبک بازاریابی کار کند، برندها باید فرصت هایی را بیابند که با هویت و ارزش‌های برند آنها همسو باشد.

بازار چریکی

مارک چریکی فعال سازی‌های جسورانه و برندهای‌ هوشمند را در مکان‌های‌ مختلف پرترافیک قرار می دهد تا تبلیغات برند را گسترش دهد.
نمونه‌هایی از بازاریابی چریکی شامل تغییر محیط‌های‌ شهری در فضا، تبلیغات در طول یک رویداد زنده بدون اجازه حامیان مالی یا سازمان‌دهندگان، شیرین کاری‌های‌ عمومی و گنج‌یابی است.
این می‌تواند یک راه مقرون به‌صرفه برای جلب توجه باشد. با این‌حال، درصورت سوء تفاهم توسط مخاطب یا قطع‌شدن آن توسط آب‌وهوا، اجرای‌قانون یا سایر عوامل خارج از کنترل برند، پتانسیل آن را نیز دارد که به سمت چپ برود.

بازاریابی بومی

بازاریابی بومی زمانی اتفاق می‌افتد که برندها تبلیغات خود را متناسب با احساس، ظاهر و عملکرد پلتفرمی که در آن منتشر می‌شوند سفارشی می‌کنند.
شرکت‌ها، برندها با ناشران و ایجاد حمایت برای مخاطبان خود مشارکت می‌کنند. هدف این است که با استفاده از تخصص ویراستاری برند و ایجاد تبلیغات بدون اختلال، نرخ گذاری را افزایش دهد یا برند ایجاد کند.

بازار وابسته

رابطه وابسته زمانی است که یک کسب‌وکار به ازای هر خریدی که از طریق تاکتیک‌های‌ تبلیغاتی آن شرکت انجام می شود، به برند دیگری – به نام شریک وابسته – کمیسیون پرداخت می کند.

یک رابطه وابسته زمانی به دست می‌آید که یک کسب‌وکار با نام تجاری دیگری – به نام شریک وابسته یا وابسته – با کمیسیون برای هر خریدی که از طریق تاکتیک‌های تبلیغاتی آن شرکت انجام می شود، وابسته شود.
در میان تأثیرگذاران محبوب است، اما می تواند توسط برندها برای تبلیغ محصولات یا خدمات سازگار با برندها نیز استفاده شود.

اگر بتوانید عملکرد خوبی از دارایی‌های قبلی خود داشته باشید، مانند وب‌سایت‌های تولید کننده سرنخ یا شبکه‌های اجتماعی فعال، آنها راهی عالی برای رشد این دارایی‌ها خواهند بود. محصول یا برندی را انتخاب کنید که با آنچه می‌فروشید همسو باشد – اما با شما رقابت نمی‌کند – و آن را برای مخاطبان خود تبلیغ کنید.

اگر می‌توانید از دارایی‌های قبلی خود، مانند وب‌سایت‌های تولیدکننده سرنخ یا شبکه‌های اجتماعی فعال، عملکرد خوبی داشته باشید، راه بسیار خوبی برای رشد این دارایی‌ها هستند. محصول یا برندی را انتخاب کنید که با آنچه می‌فروشید همسو باشد – اما با شما رقابت نمی‌کند – و آن را برای مخاطبان خود تبلیغ کنید.

شریک برند

برندسازی مشترک، همکاری بین برندها است که در آن آنها یک کمپین را با نام تجاری مشترک می‌برند و نتایج را به اشتراک می گذارند. این یک ابزار تولید، سرنخ عالی است که به برندها اجازه می دهد به مخاطبان بالقوه دسترسی پیدا کنند.برای اینکه برندها کار کنند، باید با هدف، محصولات یا خدماتی که شخصیت‌های مکمل و مشابه دارند، هماهنگ باشند.

خرید محصول

خرید محصول فقط عکس گرفتن از محصول و راه اندازی کمپین نیست بلکه بسیار بیشتر از آن چیزی است که به نظر می‌رسد یعنی برای یک محصول و پذیرش از طریق موقعیت‌یابی، گسترش و تحقیقات بازار افزایش می‌یابد.
بازاریابان محصول در تقاطع تیم‌های محصول، فروش، بازاریابی و موفقیت مشتری می‌نشینند. آنها با تمام تیم‌ها برای هماهنگی فعال سازی فروش و استراتژی‌های طراحی کار می کنند.

بازاریابی مبتنی بر حساب

بازاریابی مبتنی بر حساب (ABM) یک استراتژی بازاریابی بیش از حد متمرکز است که در آن تیم‌ها با یک مشتری یا مشتری به عنوان بازار خود رفتار می کنند. تیم‌های بازاریابی محتوا ایجاد می کنند، رویدادها را میزبانی می کنند و کمپین‌های کاملی را راه اندازی می کنند که به افراد مرتبط با آن حساب اختصاص داده شده است، نه کل صنعت.

این استراتژی به برندها اجازه می‌دهد تا کمپین‌های شخصی‌سازی‌شده برای مشتریان ایده‌آل خود طراحی کنند و زمان و منابع خود را به مشتریانی اختصاص دهند که رفتارهایی با هدف بالا از خود نشان می‌دهند.

بازاریابی مشتری

بر خلاف بازاریابی اکتسابی که در آن تمرکز بر کسب مشتریان جدید است، بازاریابی مشتری بر حفظ مشتریان فعلی شما متمرکز است. هدف نهایی این است که مشتریان خود را با محصول یا خدمات خود و همچنین خدمات عالی به مشتری خوشحال کنید تا آنها را به حامیان برند تبدیل کنید. هزینه کسب بسیار بیشتر از هزینه حفظ یا فروش بیشتر مشتریان فعلی است، بنابراین برندها می توانند از سرمایه گذاری در این نوع بازاریابی سود ببرند.
با این حال، به بهبود مداوم تجربه مشتری متکی است، یعنی تأثیری که پس از ارائه خدمات از مشتری باقی می‌گذارید.
راه های ساده برای انجام این کار شامل حذف اصطکاک در فرآیند خدمات مشتری، ارائه منابع سلف سرویس، مانند پایگاه‌های دانش آنلاین، و استفاده از نرم افزار خدمات مشتری برای مدیریت و خودکارسازی تعاملات است.

بازاریابی دهان به دهان

به نظر چه کسی بیشتر اعتماد دارید: به نظر دوستتان یا یک برند؟ پاسخ واضح است.
به همین دلیل است که بازاریابی دهان به دهان بسیار قدرتمند است.درحالی که نمی‌توانید آن را مجبور کنید، اما می‌توانید برندخود را به گونه‌ای قرار دهید که انجام آن را آسان‌تر کند، مانند:
ایجاد محتوای قابل اشتراک گذاری و ارزش ویروسی.
ارائه برنامه‌های ارجاع و وفاداری.
درخواست بررسی پس از ارائه محصول یا خدمات.

 

بازاریابی رابطه‌مند نوعی از بازاریابی مشتری است که بر ایجاد روابط عمیق تر و معنادارتر با مشتریان برای اطمینان از وفاداری بلندمدت به برند تمرکز دارد.

این روی بردهای کوتاه مدت یا معاملات فروش متمرکز نیست، بلکه بر ایجاد مبشرین برندی متمرکز است که برند را تبلیغ می کنند.

کلید انجام این کار تمرکز بر خوشحال کردن مشتریانی است که قبلاً از برند شما راضی هستند. با استفاده از نرم‌افزار بازخورد مشتری برای اجرای یک کمپین امتیاز خالص تبلیغ کننده (NPS) شروع کنید تا به شما کمک کند بفهمید این مشتریان چه کسانی هستند. سپس، راه‌هایی بیابید که مشتریان خوشحال را به طرفداران پرخاشگر تبدیل کنید. از آنجا، می‌توانید از آنها درخواست کنید که یک گواهینامه بگذارند، در یک مطالعه موردی شرکت کنند، یا به شما در رسیدن به اهدافتان از راه دیگری کمک کنند.

بازاریابی توسط کاربر

بازاریابی تولید شده توسط کاربر زمانی است که کسب‌وکارها از مخاطبان خود برای مشارکت در ایجاد مطالب بازاریابی استفاده می کنند.
این می‌تواند هرچیزی باشد، از چالش‌های هشتگ رسانه‌های اجتماعی که از کاربران می‌خواهد صدای جینگل را بیاورند یا از کاربران بخواهند تصاویر یا ویدیوهای خود را با استفاده از محصول یا خدمات شما به اشتراک بگذارند.
چرا برندها از آن استفاده می کنند؟ مقرون به‌صرفه است، با مخاطبان شما ارتباط برقرار می‌کند و آگاهی از برند را افزایش می‌دهد.

انواع بازاریابی

بازاریابی پردیس

برخی از برندها دانشجویان دانشگاه را هدف قرار می دهند و چه کسی بهتر از همتایان خود برای آنها بازاریابی می‌کند؟
بازاریابی پردیس، فرآیند تبلیغ محصولات یا خدمات به دانشجویان در محوطه دانشگاه است. اغلب شامل سفیران برند می‌شود که آگاهی را به کسب‌وکار می‌آورند.
شما اغلب بازاریابان پردیس را می‌بینید که محصولات را در غرفه‌های رویداد تبلیغ می‌کنند، رویدادهای خود را میزبانی می‌کنند و هدایایی اهدا می‌کنند.

بازاریابی مجاورتی

بازاریابی مجاورتی یک استراتژی بازاریابی محلی و بسیار هدفمند است که از موقعیت مکانی کاربران برای نشان‌ دادن محصولات یا خدمات مرتبط به آنها استفاده می‌کند.
به عنوان مثال، اگر در حال قدم زدن در کنار یک بستنی فروشی هستید، ممکن است اعلان تخفیف ویژه‌ای برای طعم دادن به آن مغازه دریافت کنید. چند راه برای استفاده از بازاریابی مجاورتی وجود دارد:
چراغ‌های بلوتوث، وای فای، کدهای QR،NF،    
NFC، ژئوفنسینگ
برندها همچنین می‌توانند از آن برای سازماندهی گنج‌یابی، هدف قرار دادن مجدد کاربرانی که خریدی انجام نمی‌دهند یا صرفاً درباره رفتار کاربر اطلاعات بیشتری کسب کنند، استفاده کنند.

بازاریابی رویداد

معرفی یک محصول جدید یک رویداد به حساب میرسد. حال شما چگونه این محصول را برای مخاطبان هدف قرار دهید؟
این امر مستلزم آن است که برندها یک استراتژی تبلیغاتی برنامه ریزی کنند، دارایی‌های خلاقانه را برای ایجاد پیش بینی توسعه دهند و کانال‌های مناسب برای گسترش آگاهی را تعیین کنند.
یک رویداد – چه یک کارگاه، سمینار، نمایشگاه تجاری، کنفرانس یا فروشگاه پاپ آپ باشد – به برندها کمک می‌کند مستقیماً با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنند و روابط پایدار ایجاد کنند.

بازاریابی تجربی

بازاریابی تجربی شامل رویدادها، تجربیات و تعاملات حضوری و مجازی است که ارتباطات عاطفی پایداری را بین برند و مخاطبان هدف ایجاد می کند.
بازاریابی رویداد فقط یک قدم جلوتر می‌رود و هدف آن این است که تجربه را برای شرکت‌کنندگان جادویی کند و چیزی را که می‌توانند پس از پایان رویداد با خود ببرند ارائه می‌کند- البته غیر از اطلاعات.

بازاریابی تعاملی

بازاریابی تعاملی یک استراتژی بازاریابی مبتنی بر محرک است که گفت‌وگوی بین برند و مخاطبانش ایجاد می‌کند. برند رویکرد خود را بر اساس رفتار کاربر تطبیق می‌دهد.
به عنوان مثال، فرض کنید در یک وب سایت کتابفروشی هستید و به دنبال خاطرات هستید. دفعه بعد که وارد سیستم می شوید، ممکن است توصیه‌هایی برای خاطرات بیشتر از نویسندگان دیگر ببینید. این استراتژی مشتریان را در جایی که هستند ملاقات می‌کند و برای برآوردن نیازهای آنها تنظیم می‌کند.

بازاریابی جهانی

بازاریابی جهانی فرآیندی است که در آن تلاش‌های بازاریابی شما برای جذب مخاطبان جهانی افزایش می‌یابد. با این حال، به تحقیقات بازار زیادی نیاز دارد تا مشخص شود یک محصول یا خدمات در کجا می‌تواند به بهترین شکل طنین‌اندازی کند و چگونه آن را برای رسیدن به اهداف تجاری بازاریابی کنیم.
به عنوان مثال، یک شرکت مواد غذایی مستقر در آلمان را در نظر بگیرید. اگر تیم تصمیم به گسترش به ایالات متحده داشته باشد، ممکن است تغییراتی در آیتم‌های منو، بسته‌بندی، قیمت‌گذاری و تبلیغات برای بازتاب بهتر مخاطبان ایجاد شود.

بازاریابی چند فرهنگی

بازاریابی چند فرهنگی ابداع و اجرای یک کمپین بازاریابی است که افراد با قومیت‌ها و فرهنگ های مختلف را در بین مخاطبان یک برند هدف قرار می‌دهد.
این شامل تحقیقات عمیق برای درک آن نیازها و ارزش‌های جوامع، و پی بردن به پیام‌های مناسب برای طنین انداز شدن با آن گروه است.

بازاریابی اطلاعاتی

بازاریابی اطلاعاتی به نوعی از پیام اشاره دارد که بیشتر بر واقعیت ها و کمتر بر احساسات تمرکز دارد.
این تاکتیک بازاریابی نشان می دهد که چگونه ویژگی ها و مزایای محصول شما مشکلات مشتریان شما را حل می کند و با رقبای شما مقایسه می شود.

بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی از علوم اعصاب برای به دست آوردن بینش در مورد تصمیمات مصرف کننده و پیش بینی رفتارها استفاده می‌کند.
مطالعات بازاریابی عصبی می‌تواند شامل ردیابی حرکات چشم، تجزیه و تحلیل اسکن مغز و ردیابی عملکردهای فیزیولوژیکی در پاسخ به محرک‌های بازاریابی باشد.

بازاریابی متقاعدکننده

برخلاف بازاریابی آموزنده، بازاریابی متقاعدکننده به احساسات کاربران ضربه می‌زند. هدف آن این است که مخاطب چیزی را احساس کند، آن احساسات را با یک برند مرتبط کند و اقدامات مورد نظر را آغاز کند.
تکنیک‌های زیادی وجود دارد، از جمله اصل کمیابی یا اضافه کردن ۰.۹۹ به قیمت، که می تواند به متقاعدکردن مصرف کنندگان برای خرید یک محصول یا خدمات کمک کند.
با این حال، تنها در صورتی کار می‌کند که شخصیت خریدار خود را درک کنید و بدانید چه چیزی با مخاطب هدف شما طنین‌انداز خواهد شد.

بازاریابی علت

با بازاریابی علت، برندها در حین تبلیغ کالاهای خود، خود را به مسائل اجتماعی گره می زنند. به عنوان مثال، برند مورد علاقه شما ممکن است تبلیغ کند که خرید از برند آنها منجر به کمک مالی به یک موسسه خیریه خاص می شود.
همچنین می تواند فراتر از یک کمپین باشد. تمام هویت برخی از برندها با یک موضوع خاص هماهنگ است. به عنوان مثال، برند جواهرات لوکس سیویل، ۲۰ درصد از سود خود را به بنیانگذاران و کارآفرینانی که نمایندگی کمتری دارند اهدا می کند.
خواه موقتی یا بلندمدت باشد، قبل از شروع بازاریابی علت باید به سه سوال پاسخ دهید:
برند من بیشتر به چه دلایلی اهمیت می دهد؟
چگونه می توانیم از موقعیت خود برای حمایت از آن دلایل استفاده کنیم؟
چگونه می توانیم به مشتریان بالقوه و مشتریان خود درمورد تلاش‌های خود بگوییم و آنها را تشویق به مشارکت کنیم؟

بازاریابی جنجالی

بازاریابی جنجالی از موضوعات بحث برانگیز برای جلب توجه به کمپین‌های بازاریابی استفاده می کند. هدف آن قطبی کردن مخاطبان نیست، بلکه توجه آنها را جلب می کند و جرقه بحث‌ها را برمی انگیزد.
این رویکرد دارای مزایا و معایبی است. از یک طرف، این پتانسیل را دارد که ویروسی شود و در اطراف برند شما سر و صدا ایجاد کند. با این حال، این خطر وجود دارد که مشتریان بالقوه را خاموش کنید و بر تصویر برند خود تأثیر منفی بگذارد.

بازاریابی میدانی

این بازاریابی میدانی یا همان فروش میدانی، یک شکل سنتی از بازاریابی است که شامل بیرون رفتن برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود به طور مستقیم به مخاطبان هدف شما می شود.می‌توانید این کار را با توزیع نمونه‌های محصول، ارائه نسخه‌های نمایشی محصول یا بروشور در یک جامعه انجام دهید.

بهترین نوع بازاریابی

هیچ راه درست یا غلطی برای انجام بازاریابی وجود ندارد – تا زمانی که با مخاطبان مورد نظر شما ارتباط برقرار کند و بازگشت سرمایه را فراهم کند. اکثر شرکت‌ها از ترکیبی از این استراتژی ها برای تولید سرنخ و جذب مشتری استفاده می کنند.
در نهایت، شما باید بر اساس محصول، مخاطبان و منابع خود انتخاب کنید که چه چیزی برای کسب و کار شما منطقی‌تر است.

آنچه که باید آموخت…

یک استراتژی بازاریابی هدفمند بر اساس داده‌های مربوط به مشتریان شما، یکی از بهترین راه‌ها برای توسعه جریان‌های درآمدی متعدد از مخاطبان تقسیم‌بندی شده است. هنگامی که درک کاملی از مخاطبان خود داشتید، می توانید آنها را برای مطابقت با نیازهای خاص و نقاط دردناک خود هدف قرار دهید.
شما با تقسیم مخاطبان هدف خود به بخش های کاملاً مشخص شروع می کنید. هنگامی که بدانید هر یک از آن بخش‌ها به دنبال چه چیزی هستند، می‌توانید پیام‌های بازاریابی ارسال کنید که احتمال طنین‌اندازی بیشتری دارند.مخاطبان شما پاسخگوتر خواهند بود زیرا شما در حال یافتن و ارائه پیام‌های بازاریابی هستید که الزامات دقیق آنها را هدف قرار می دهد. این نوع بازاریابی به طور یکسان برای شما و مشتریانتان سودمند است.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس