سفارش طراحی لوگو اختصاصی

پیشینه طراحی لوگو

پیشینه لوگو به وقتی برمیگردد که انسان های اولیه با حکاکی کردن بر روی سنگ ها و نیز نقاشی کردن روی آنها سعی کردند با ساده ترین روش مقصود و مفهوم خود را به دیگران برسانند. خود کلمه‌ی آرم از زبان یونانی اقتباس شده و بعدا به زبان ما اضافه شده است. نمونه های  آرم ها را روی سکه های قدیمی می توان دید. که امروزه عموم کسب و کارها برای خود آرم منحصر بفرد دارند که معرف شغل آنها میباشد.

 

لوگو (logo) چیست؟

لوگو چیست؟

لوگو جز المان‌های گرافیکی محسوب می‌شود که به شکل یک علامت، سمبل، نوشتار و یا به‌صورت ترکیبی ایجاد می‌شود

شرکت‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی اعم از کسب‌وکارهای بزرگ مثل شرکت آیفون و یا کسب‌وکارهای کوچک از آن استفاده می‌کنند لوگو باید نماینده خدمات، محصولات، اهداف و ارزش‌های شرکت است و به‌خاطر خلاقیت و یگانه بودن آن در ذهن افراد می‌ماند و به یادآوری سریع برند کمک می‌کند.

لوگوها می‌توانند ترکیبی از حروف، اعداد، سمبل‌ها و یا در لوگوهای فردی چهره یک فرد باشند طراحی زیبا و چشم‌نواز یک لوگو اهمیت به سزایی در وفاداری و محبوبیت یک برند دارد.

هر سازمان و نهاد چه دولتی و چه خصوصی جدای از بنیان گذران و مؤسسان برای خود یک هویت مستقل دارد که لوگو بخش مهمی از این هویت را تشکیل می‌دهد که به‌عنوان علامت تجاری شرکت یا مؤسسه شناخته می‌شود و نکته جالب این جاست که خیلی از افراد به‌محض شنیدن نام یک شرکت یا محصول برند آن را در ذهن می‌آورند به طور مثال سیب گاز زده اپل

لوگو یا همان نشانه یک علامت گرافیکی و اختصاری بوده که هویت یک مجموعه را نشان میدهد مانند شناسنامه ای که هر فرد را از دیگری متمایز میکند نشانه نیز بیانگر هویت هر شغل است. از ویژگی های یک آرم خوب انسجام است که بدون انسجام لوگو پراکنده و شلوغ دیده میشود که باعث زیبایی بصری میشود. نشانه نباید کپی و طرح آماده باشد چون هویت شرکت را زیر سوال می برد.

لوگو (logo) چیست؟

اصول طراحی لوگو چیست؟

طراحی لوگو دارای چند اصل مهم است که شامل موارد زیر هستند:

اول اینکه نشانه طراحی شده باید مینیمال و به دور از خطوط اضافی باشد. همچنین نباید محدود به زمان خاصی باشد و بتوان تا مدت ها از آن استفاده کرد بدون اینکه ارزش خودش را از دست بدهد. نحوه استفاده از رنگ ها هم در نشانه خیلی نکته مهمی است. نشانه باید در حالت سیاه و سفید هم جذاب باشد و کاملا مشخص و خوانا باشد. باید کاملا متناسب با کسب کار شما بوده و دقت کنید این ها بعضی از اصول اولیه لوگو است.

 

انواع لوگو (logo)

عموما لوگو به ۵ نوع تقسیم میشود که شامل موارد زیر است:

۱- تصویری(پیکتوگرام) pictogram

تصویری(پیکتوگرام) pictogram

۲- نوشتاری (لوگو تایپ) Logo type

نوشتاری (لوگو تایپ) Logo type

۳- تلفیقی (لتر مارک) lettermark

تلفیقی (لتر مارک) lettermark

۴- تک نگاری (مونوگرام) monogram

تک نگاری (مونوگرام) monogram

۵- انتزاعی (آبسترکت) abstract

انتزاعی (آبسترکت) abstract

تصویری (pictogram)

۱-لوگوی تصویری باید یک تصویر را در ذهن بیننده القا کند و نمایانگر یه شکل در دنیای بیرونی یا یک شکل تعریف شده در ذهن را القا کند. که غالبا میتوان تصویری به صورت سمبلیک اجرا شود مانند شرکت اپل که سیب سمبلی از دنیای تکنولوژی اپل است یا میتواند به صورت مستقیم  یه شغل را نشان دهد مانند لوگوی قهوه فروشی که نماد یه قهوه را به عنوان نماد خود قرار می دهد.

تصویری (pictogram)

نوشتاری (logotype)

۲-لوگوی نوشتاری از نوشتار تشکیل میشود که باید خوانایی داشته باشه و مخاطب متوجه نوشته بشود مانند کوکا کولا ، گاها میتواند لوگو تایپ به صورت ساده و خوانا باشد یا نه میتوند شکلی را هم القا کند.

نوشتاری (logotype)

تلفیقی (lettermark)

۳-لوگوی تلفیقی نیز تلفیقی از تایپ و تصویر است که هم نوشته را شامل میشود هم تصویر که نبود یکی از اجزا آ را ناقص نشان میدهد مانند کینگ برگر که نبود یکی از اعضا، آن را از لحاط بصری و مفهومی ناقص نشان می دهد و طراح به سلیقه خود میتواند چیدمان نوشته و شکل را طراحی کند.

سفارش طراحی لوگو تلفیقی (lettermark)

تک نگاری (monogram)

۴-لوگوی تک نگاری مخفف اسم را نشان میدهد و نیازی نیست که اسم کامل آن  طراحی شود برای اینکه راحت تر در ذهن مخاطب جای بگیرد. مانند اچ پی که مخفف حرف Hewlett-packard است که با کمترین حرف و ساده ترین شکل میتوان آن را نشان دهد.

سفارش طراحی اختصاصی لوگوتک نگاری (monogram)

انتزاعی (abstract)

۵-لوگوی انتزاعی که یکی از خلاقانه ترین ها است که تلفیق اشکال هندسی ، رنگ و گاها نوشته است، و معمولا یکی از سخت ترین طراحی ها است چون که سخت است یک مفهوم را به صورت انتزاعی طراحی کنیم. اما یکی از جذاب ترین هم میتوان نام برد مانند پپسی که نمایان‌گر یه لیوان نوشابه خنک پر یخ است و به مخاطب حس خنکی می دهد ، معمولا نشانه انتزاعی کلی نگر است و در بعضی مواقع نمیتوان آن را صرفا به شغلی نسبت داد و اکثرا کاربرد همه جانبه دارد.

سفارش خرید لوگو انتزاعی (abstract)

سفارش طراحی لوگو حرفه ای

ما تیم متشکل از متخصصان حرفه ای هویت بصری، گرافیکی، مشاوره کسب و کار، کارشناسان استراتژیک، و طراحان حرفه ای حوزه لوگو در افق ارومیه دست به دست هم برای کسب و کار شما به صورت اصولی و حرفه ای طراحی لوگو + کتابچه برند را در سریع ترین زمان ارائه می دهیم.

برای سفارش لوگو حرفه ای برای کسب و کارتان با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

ویژگی های مهم لوگو

ویژگی های زیادی وجود دارد اما از ویژگی های مهم که طراح باید به آن دقت کند این چند مورد است:

سنخیت داشتن

منحصر بودن

به یاد ماندنی

پر معنا بودن

زیبایی داشتن

مفهومی بودن

تمایز داشتن

و قابلیت برندینگ بودن است.

 

نقش رنگ در لوگو

رنگ عامل مهمی در جذابیت لوگو است و میتواند کمک زیادی در فهم آن انجام دهد یا اینکه بلعکس مفهوم را عوض را دگرگون کند. رنگها را بر اساس روانشناسی رنگی انتخاب میکنند که میتوان با یک سرچ ساده روانشناسی رنگ ها را پیدا کرد مثلا رنگ زرد نمایانگر طلوع خورشید، درخشش و … است. رنگ در ماندگاری نشانه در ذهن تاثیر زیادی دارد که گاها رنگ است که یک برند را نشان میدهد. این قدرت رنگ در طراحی است. مانند کوکا کولا که هرکجا نوشیدنی قرمز می بینیم یاد کوکاکولا می افتیم پس نباید قدرت رنگ را دست کم بگیریم.

نقش رنگ در لوگو

توصیه افق ارومیه به شما

در انتخاب لوگوی خود دقت زیادی انجام بدهید چون نمایانگر شغل شما است و مانند شناسنامه همراه شما است، مردم با آن شما را میشناسند و اگر کپی یا از لحاظ گرافیکی و طراحی ضعیف یا غیر اصولی باشد برندتان زیر سوال می شود پس حتما طراحی را به حرفه ای ها بسپارید.

 

 

مشخصات یک لوگوی عالی و حرفه‌ای :

در طراحی و استفاده از لوگو باید مواردی در نظر گرفته شود که به آنها اشاره می‌شود.

 

  1. تناسب و اعتبار: یک لوگوی خوب باید بتواند با نام تجاری و شرکت ارتباط برقرار کند به تعبیری لوگو مانند لباسی است مه باید بر تن کسب‌وکار بنشیند.
  2. لوگو باید بیان‌کننده مفهوم خصوصیات برند باشد و با ماهیت آن هم‌خوانی داشته باشد و مفهوم کسب‌وکار را در سریع‌ترین زمان به مخاطب هدف منتقل کند.
  3. به‌یادماندنی و پایدار: ممکن است با رشد کسب‌وکار و در طول زمان لوگو هم دستخوش تغییراتی شود؛ اما باید بتواند ماندگاری خود را حفظ نماید و از بین نرود برای مثال می‌توان تاریخچه برند شرکت بنر را بررسی کرد.
  4. انعطاف‌پذیری: طراحی لوگو باید به‌گونه‌ای باشد که به‌صورت تک‌رنگ (سیاه‌وسفید)       و یا چند رنگ و در ابعاد مختلف مورداستفاده قرار بگیرد بدون اینکه به معنا و مفهوم آن خدشه‌ای وارد شود.
  5.  طراحی لوگو باید به‌گونه‌ای باشد که بتوان آن را در فضای وب، کارهای چاپی به‌راحتی به کاربرد و استفاده کرد.
  6.  در طراحی لوگو باید به مثال حقوقی توجه نمود و لوگو باید منحصربه‌فرد و قابل ثبت باشد.

و در نهایت می‌توان گفت لوگوی یک شرکت در عین سادگی باید بتواند مفهوم و پیام اصلی برند را برساند و با مخاطب ارتباط برقرار کند در شیوه طراحی آن باید ضمن خلاقیت و نوآوری بین بخش‌های مختلف آن هماهنگی ظاهری وجود داشته باشد.

اما قبل طراحی لوگو یا سفارش آن باید جواب چند سال را بدهید؟

۱) شعار یا آرمان کسب‌وکار خود را به‌صورت شفاف مشخص کنید؟

۲) مخاطبین هدف شما چه کسانی هستند و چه مشخصه‌هایی دارند (جنسیت، سواد و …)

۳) رقبای شما چه کسانی هستند (حتماً لوگوی رقبای خود را بررسی نمایید)

۴) ارزش‌های کسب‌وکار شما چه چیزهایی هستند و چه ارزش‌هایی را می‌خواهد به مخاطبین خود منتقل کنید؟

۵) بسترهایی که می‌خواهید در آنها از لوگو استفاده نمایید (سایت، رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات چاپی)

۶) سبک لوگو باید کاملاً مشخص شود (متنی – تصویری ـ ترکیبی)

۷) محدودیت‌های احتمالی در لوگو را مشخص کنید.

 

و سخن آخر

لوگو نشان‌دهنده هویت بصری سازمان شما است و مخاطبین در بیشتر اوقات شما را با لوگو به‌خاطر خواهند آورد؛ بنابراین طراحی یک لوگو درست و اصولی می‌تواند در معرفی برند شما مؤثر باشد شرکت افق با بهره‌گیری از تیم متخصص در زمینه طراحی انواع لوگو در خدمت سازمان‌ها و افراد است.

تماس