برند سازی چیست و چرا برای کسب و کار شما مهم است؟

بسیاری از فرهنگ لغت ها، برندسازی را اینگونه تعریف می‌کنند: «فعالیتی که به یک شرکت طرح یا نماد خاص می‌دهد تا محصولات و خدماتش را تبلیغ کند».

طی مدت زمانی، این یک توصیف ساده می توانست یک توضیح دقیقی از برندسازی باشد.

برای بسیاری از مردم  برندسازی هنوز فقط به هویت بصری مربوط می شود مانند نام، لوگو، طراحی، بسته بندی و…

در حالی که مفهوم نام تجاری و درک آن در طول سال ها تکامل یافته است.

برند سازی چیست و چرا برای کسب و کار شما مهم است؟

علامت تجاری (Brand) چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی چنین می گوییم: برند یک نام یا نشان متمایزکننده است که یک شرکت یا محصول را از محصولات مشابه دیگر شناسایی میکند. در واقع امروزه تنها خرید خود محصول برای مردم دلیل نیست و سمت محصول یا شرکتی می روند که نام برند معروفی داشته باشد. پس یک برندسازی اصولی به کسب وکارها کمک می کند تا برای همیشه در ذهن مخاطبان خود جا بگیرید.  

نام تجاری یا برندینگ از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا که نه تنها تاثیر به یادماندنی در ذهن مصرف کنندگان ایجاد می کند بلکه به مشتریان این امکان را می دهد تا بدانند از شرکت شما چه انتظاری دارند. این راهی متمایز از رقبا و به تصویرکشیدن آنچه ارائه می دهید که شما را بهترین انتخاب می کند پس نام تجاری نشان دهنده ی واقعی شخصیت کسب و کار می تواند باشد.

زمینه های زیادی وجود دارد که برای توسعه یک نام تجاری از جمله تبلیغات، خدمات مشتری، مسئولیت اجتماعی، شهرت و تصاویر بصری استفاده می شود. همه این عناصر با هم کار می کنند تا یک نمایه منحصر به فرد و جلب توجه ایجاد کنند.

برندسازی فرآیند دائمی شناسایی، ایجاد و مدیریت دارایی‌ها و اقدامات انباشته‌ای است که درک یک برند را در ذهن سهامداران شکل می‌دهد.

برندسازی یک فرآیند همیشگی است زیرا هرگز متوقف نمی شود. افراد، بازارها و کسب‌وکارها دائماً در حال تغییر هستند و برند باید تکامل یابد تا همگام شود.

یک فرآیند ساختاریافته برای برندسازی فرآیندی که در آن ابتدا باید شناسایی کنید که می‌خواهید برای سهامداران خود چه کسی باشید؟ سپس استراتژی برند خود را ایجاد کنید تا موقعیت خود را بر اساس آن قرار دهید، ودائماً هرچیزی را که بر موقعیت شما تأثیر می‌گذارد مدیریت کنید.

موقعیت‌یابی شما باید به هویت بصری، محتوا، محصولات، تبلیغات و اقدامات مانند خدمات، پشتیبانی مشتری، روابط انسانی، تجربیات، تبدیل شود که آن را در ذهن سهامداران شما ایجاد می‌کند.

این تصور نتیجه فرآیند برند سازی است:

  • اهمیت برندسازی در بازاریابی و فروش
  • اطلاع رسانی به مخاطبان
  • یکپارچگی
  • افزایش فروش
  • اعتماد سازی در بازار

استراتژی برند سازی چیست؟

استراتژی برندسازی طرحی است برای اهداف خاص و بلندمدت که می تواند با تکامل به سوی بهبود یک برند موفق پیش رود.

یک استراتژی مشخص بر روی همه جوانب کسب و کار تاثیر میگذارد و به طور مستقیم با نیازهای مشتری احساسات و محیط رقابتی ارتباط دارد.

استراتژی برند سازی چیست؟

چرا برند سازی مهم است؟

نام تجاری به دلیل اینکه  تأثیر کلی بر شرکت شما می گذارد برای یک تجارت کاملاً حیاتی است. برندسازی می‌تواند نحوه دید مردم از برند شما را تغییر دهد، می‌تواند کسب‌وکار جدید را در مسیر پیشرفت هدایت کند و ارزش برندینگ را افزایش دهد  اما  مسئله اینجاست اگر اشتباه انجام شود یا اصلاً انجام نشود، می‌تواند برعکس عمل کند.

افق ارومیه شما را در این زمینه به صورت تخصصی راهنمایی می کند.

 خیلی از عموم مردم،برندسازی را یک «تاکتیک بازاریابی گران قیمتی می دانند که فقط برندهای بزرگ از آن استفاده می‌کنند». ولی می دانیم برندسازی ارتباط زیادی با عقل سلیم دارد و به شدت تحت تأثیر بازاری است که در آن هستید و سطحی که می خواهید در آن قدم بگذارید.

برندسازی هنگام ایجاد کسب و کار برای آینده ی بهتر مهم است. یک نام تجاری قوی می تواند با دادن اهرم بیشتر به شرکت، در صنعت، ارزش یک تجارت را افزایش دهد. این امکان به دلیل وجود جایگاه محکم آن در بازار، فرصت سرمایه گذاری جذاب تری ایجاد می کند.

 

برندسازی در عمل

موضوع برندینگ یک موضوع همیشه در حال تکامل است که حوزه‌های تخصصی بسیاری را شامل می‌شود: مدیریت کسب‌وکار، بازاریابی، تبلیغات، طراحی، روان‌شناسی و موارد دیگر. 

برندسازی نیز لایه های مختلفی دارد که هر کدام معنا و ساختار خاص خود را دارند. این همان بازاریابی نیست، اما زمینه های مشابهی بین این دو وجود دارد، به نوعی تابع یکدیگر هستند و هدف اصلی آنها خدمت به تجارت است.

متأسفانه، برخی از مردم برندسازی را فقط یک لوگو در بدترین حالت می دانند. یک سیستم هویت بصری کامل در بهترین حالت، متشکل از یک لوگو، نماد رسانه های اجتماعی، رنگ ها، تایپوگرافی، عکاسی، دستگاه های گرافیکی، تصاویر و شمایل نگاری.

اما برندسازی خیلی خیلی بیشتر از یک لوگو است. این یک ابزار استراتژیک بلند مدت است که باید به موفقیت شما کمک کند. ساختن آن به این معنی است که خواسته ی مخاطبان خود را هدف خود، اصولی که از آن دفاع می‌کنید و تأثیری که می‌خواهید داشته باشید، متصل کنید.

آژانس تبلیغاتی افق ارومیه این محیط را برای شما فراهم آورده است تا برندینگ شوید.

پس از اینکه به توافق رسیدید باید بدانید که چه چیزی اول است:

استراتژی شرکت (سازمانی) یا استراتژی برند؟

برای ایجاد پایه های استراتژیک برای یک برند، زمان، تلاش، دقت و توجه زیادی صرف می شود.

بسیاری از پروژه‌ها در کنار استراتژی شرکت کار می‌کنند، اما نه همیشه به یک ترتیب.

مهم ترین آنها کنار هم بودن است.

در نهایت برند و استراتژی شرکت را می توان در کنار یکدیگر توسعه داد. از این راه از نظر مخاطب شناسی می توان کارایی هایی داشت. اما مهم است، افرادی که توسعه برند و استراتژی شرکت را مدیریت می‌کنند، همکاری حضوری کنند تا اطمینان حاصل شود که مکمل یکدیگر هستند.

انواع برندینگ را می توان اینگونه نام برد:

  • برندینگ شخصی
  • برندینگ شرکتی
  • برندینگ محصول
  • برندینگ خدمات
  • عناصر برندینگ(Branding Element)

شعاربرند:برند شما چه اهدافی دارد؟ قرار است چه ارزشی ایجاد کند یا چه مشکلی رااز بین ببرد؟ هرچقدر ساده تر باشد، بیشتر در ذهن ها ماندگاری دارد.

نشان تجاری برند: نماد برند طرحی است که مخاطبان با دیدن آن به یاد شما می افتند.

شکل ظاهری:شکل ظاهری محصول شما چیزی است که در نگاه مخاطب تفاوت و تمایز برند شما را با سایر برندها مشخص می کند.

چرا برند سازی در کسب کارمهم است؟

چرا برند سازی در کسب کارمهم است؟

مردم تمایل دارند با شرکت هایی که با آنها آشنا هستند تجارت کنند.

اگر نام تجاری شما ثابت باشد و به راحتی قابل تشخیص باشد، می تواند به مردم کمک کند در خرید محصولات یا خدمات شما احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

این بسیار مهم است که موسسات برندی را ایجاد کنندو ارتباطی برقرار کنند تا کار، ارزش ها و ماموریت سازمان را رعایت کند. موسسات بیش از هر زمان دیگری باید نشان دهند که چگونه هدف آنها منحصر به فرد، مؤثر، مرتبط و شایسته حمایت است. باید مطمئن شویم که از طریق ارتباطات منسجم، خدمات عالی و یک روایت واضح، برند ما آن نوع ادراک و شهرت را که می‌خواهیم حامیانمان با ما همراهی کنند، تقویت می کند.

به عنوان مثال، به این فکر کنید که حامیان، کاربران خدمات یا شرکای بالقوه چگونه به شما نگاه می کنند – اگر نام تجاری شما در همه جا ناسازگار است، آیا شما قابل اعتماد به نظر می رسید که ارزش وقت یا پول آنها را داشته باشد؟

مردم با برند ما ارتباط دارند و ما می توانیم از قدرت برند خود برای ارتباط با مردم استفاده کنیم.

بهترین نکات برای هر کسی که قضیه برند را آغاز می کند چیست؟

کارکنان بخش بزرگی از برند شما هستند. همه آنها باید در زنده کردن برند شما نقش داشته باشند و همه آنها وظیفه دارند ارزش برند را ارج نهند.

تیم بازاریابی ممکن است برند را با جزئیات بیشتری بشناسند و بخش مهمی از نقش‌های آن‌ها را تشکیل دهد، اما مسئولیت حفاظت، تقویت و ترویج برند باید در سراسر سازمان به اشتراک گذاشته شود. مزایای یک نام تجاری قوی بر موفقیت کل خیریه تأثیر می گذارد و احساس روحیه تیمی هنگام شروع یک سفر برند بسیار اهمیت دارد.

 

موقعیت یابی برند چیست؟

جایگاه برند اساسا قلب برند شماست. جان بخشیدن به استراتژی شرکت خود، نحوه قرارگیری خود بیانیه واضح و قانع کننده دلیل وجود شما، هدف اساسی یک شرکت  است.

از همه مهمتر باید مردم را به فکر کردن، احساس کردن و عمل کردن برانگیزید.

باید به سوال «چرا من را انتخاب کنید؟» پاسخ دهید؟ ما میگوییم با شرکت افق باشید تا متمایز شوید.

چگونه خود را در موقعیت قرار دهید؟

موقعیت های برند را می توان به دو جزء اصلی تقسیم کرد:

ترجیح:بازبینی نیازها یا انگیزه های افراد، که الهام بخش آنها برای عمل است.

اعتماد: «چرا من را باور کنید»، «آنچه را که قول می دهم انجام خواهم داد» و «من بهترین گزینه برای شما هستم»: این اغلب نکات کاربردی تری برای اثبات است.

بسیاری از برندها پیشنهادهای ایده آل برای مشتریان و کارکنان دارند که منافع برند را برای مخاطب خلاصه می کند. 

یکی از مهمترین چیزهایی که می توانید به عنوان یک امتیاز در کسب و کار به آن دست پیدا کنید، اعتماد مخاطبانتان است، اما به دست آوردن آن آسان نیست. کسب‌وکاری بدون برند، برای جلب اعتماد مردم به آن‌ها مشکل خواهد داشت.

وقتی به یک تجارت در هر صنعت می نگریم، بسیاری از ما انتظار مشاهده ی برند آن را داریم تا از اصالت کسب و کار آن اطمینان حاصل کنیم. برندسازی به مشتریان بالقوه شما کمک می کند تا نشان دهید که شما یک کسب و کار قابل اعتمادو معتبر هستید.

بدون برندسازی، چیز زیادی برای نشان دادن کسب و کار خود ندارید و برای ایجاد اعتماد با مردم و اطلاع رسانی با پایه ی قوی به مشکل برمیخورید. برای حمایت کاری پیشنهاد اصلی انتخاب کسب و کاری برندینگ است.

سفارش برندسازی

نقش اساسی که استراتژی برند ایفا می‌کند

اکثر مردم با جان بخشیدن به موقعیت برند از طریق هویت بصری و لحن صدا و اجرای آن در تمام نقاط تماس و همچنین گنجاندن ارزش ها و رفتارها در فرهنگ داخلی سازمان شروع می کنند.

نکته مهم درمورد برندینگ پشتیبانی بعداز به اجرا در آوردن برند مخصوص سازمان است.

در هنگام مطالعه هرگونه متن برای برندینگ کسب‌وکار خود(در صورتی که نمی‌توانید از یک فرد حرفه‌ای برای این کارکمک بگیرید) ازمدیرفروش و بازاریابی ما استفاده کنید:«روی منافع تمرکز کنید، نه ویژگی‌ها» و راهنمایی های لازم را در این زمینه کسب کنید.

 

جمع بندی برندینگ:

یک استراتژی خوب برای برندسازی باید شامل قسمت های مختلفی باشد تا شما را به بهترین شکل به سمت هدف نهایی (خلق یک برند موفق) راهنمایی کند.

برندینگ کاری نیست که بتوان یک‌ شبه راه صدساله را رفت؛ دراین مقاله به صورت خیلی خلاصه برای داشتن یک استراتژی موفق برندسازی مورد بحث قرارگرفت.

هدف برند و کسب وکار شما باید کاملا مشخص باشد، برند شما باید درتمامی پلت فرم ها یکپارچگی خود را حفظ کند، نیازها و احساسات مشتری و مصرف کننده را در نظر بگیرد و برای بروزماندن باید همیشه انعطاف پذیری خود را حفظ کند. فضای کسب و کار شما باید به گونه ای تعریف شود که کارکنان شما بتوانند برندتان را به خوبی پرزنت کنند و تمام زمینه های لازم را برای وفاداری مشتری هایتان محیا سازند و از استراتژی های رقبا جهت بهبود هرچه بیشتر برند و کسب وکارخود بهره مند شد.

 

درسی که باید آموخت:

برای ارتباط برقرارکردن با مشتریان خود در سطحی عمیق تر و عاطفی تر راهی پیدا کنید..

خدمات افق ارومیه در تمامی زمینه های کسب و کار به توسعه تجارت و بازاریابی شما کمک میکند.

تماس