طراحی جلد کتاب

سفارش طراحی جلد کتاب

طراحی جلد کتاب یکی از مهم‌ترین مراحل قبل از چاپ است و این جلد کتاب است که هویت کتاب را مشخص کرده و آن را به دیگران معرفی می‌کند مخاطب اولین چیزی که از کتاب می‌بیند جلد آن است و اگر جلد موردپسند قرار گرفت مخاطب به محتوای درونی کتاب هم نگاهی خواهد کرد پس جلد کتاب نقش اساسی در ترغیب مخاطب در خرید کتاب دارد.

برای اینکه یک طراحی حرفه‌ای و اصولی برای جلد کتاب داشته باشیم باید در ابتدا شناختی از نویسندگان، محتوای کتاب و حال و هوای کلی آن داشته باشیم در مرحله دوم باید مخاطبین هدف، رده سنی و خواسته‌های آنان را شناسایی کنیم این موارد ساده کمک خواهد کرد برای طرح جلد ایده‌یابی کنیم.

 

طراحی جلد کتاب حرفه ای اختصاصی

مواردی که باید حتماً بر روی جلد کتاب آورده شوند؟

نام نویسنده، عنوان کتاب، تصاویر، عطف و دسته‌بندی

 

ویژگی‌های یک طرح جلد کتاب خوب

  • محتوای روی جلد و پشت جلد (شامل عطف، خلاصه کتاب، بارکد، قیمت و …) کامل باشد.
  • محتوای پشت جلد باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب را تشنه خواندن بکند.
  • از تصاویر و المان‌های درست و مرتبط استفاده شود.
  • فونت‌های استفاده شده در جلد کتاب باید خوانایی لازم را داشته باشد
  • طراحی یکتا و منحصربه‌فرد در جلد کتاب بدون کپی
  • سادگی و خلاقیت در طراحی جلد بسیار مهم است.
  • جلد کتاب باید حتماً توسط یک طراح حرفه‌ای و کاربلد صورت گیرد.
  • از طرح‌های شلوغ و پیچیده در جلد کتاب اجتناب شود.

 

انواع طراحی جلد کتاب و نکات مهم هریکطراحی جلد کتاب با تخفیف

طراحی جلد کتاب داستانی

در کتاب‌های داستانی طراحی جلد نقش به سزایی در به‌چشم‌آمدن کتاب دارد مخصوصاً زمانی که مخاطب کتاب کودکان و نوجوانان باشند تصاویر و المان‌ها روی کتاب باید آنها را به خواندن ترغیب کند.

طراحی جلد کتاب کودک

طراحی جلد کتاب کودک از حساسیت زیادی برخوردار است؛ چون حتماً باید روی آن از تصاویر و رنگ‌ها متناسب با اصول روان‌شناسی کودک استفاده شود و در دنیای کودکان حتی ممکن است کتاب به‌عنوان اسباب‌بازی نیز تلقی شود؛ بنابراین کتاب کودک باید طوری طراحی شود که کودک را به وجد آورد و اگر قرار است واژگانی روی کتاب نوشته شود باید به‌گونه‌ای باشد که یک کودک به‌صورت کامل آن را درک کند.

طرح‌های جلد رمان

افرادی که کتاب رمان می‌خوانند غالباً در رده سنی جوانان قرار دارند و باید نهایت دقت انجام شود که طراحی انجام شده متناسب باروحیه و سن آنها باشد.

جلد کتاب رمان باید به‌گونه‌ای باشد که مخاطب را کنجکاو کند تا حداقل کتاب را در دست بردارد و تورق کند البته در این میان یک عنوان خوب هم قطعاً خواهد توانست نظر مخاطب را جلب کند

طراحی جلد دانشگاهی

حساسیت در طراحی جلد کتاب به نسبت پایین‌تر از سایر موارد است البته به این معنی نیست که اهمیت ندارد که جلد چگونه طراحی شود در جلد کتاب‌های دانشگاهی باید از تصاویر مرتبط استفاده شود عنوان کتاب و نام نویسنده باید کاملاً مشخص باشد.

طراحی جلد کتاب شعر

در طراحی جلد کتاب شعر عنوان بسیار مهم است در عنوان می‌توانیم از عنوان یکی از شعرها یا یک بیت شعر استفاده کنیم و از یک تصویر هنری بر روی جلد استفاده کنیم و در پشت جلد هم از بیوگرافی شاعر استفاده نماییم

طراحی حرفه ای جلد کتاب

نکات مهم در طراحی جلد

توجه به اصول زیبایی‌شناسی

پرهیز از پیچیدگی و تمایل به‌سادگی در طراحی کتاب

به‌کاربردن فونت‌ها و تصاویر کم و مؤثر

 

سخن آخر

یک طرح جلد و عنوان مناسب می‌تواند فروش و تیراژ کتاب را تا چندبرابر افزایش دهد و حاصل تلاش‌های مؤلف و ناشر به افراد زیادی ارائه شود به طور مثال کتاب کمیابی با عنوان فقر احمق می‌کند توسط انتشارات ترجمان به چاپ رسید و چندین برابر فروش آن افزایش داشت و در نهایت جلد لباس کتاب شماست مواظب لباس کتابتان باشید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی کتاب و سفارش آن می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید برای اینکه می توانید به راه های ارتباطی ذکر شده در صفحه درباره ما مراجعه کنید.

تماس