سفارش طراحی کاتالوگ حرفه ای + نمونه کار

کاتالوگ چیست؟

به دفترچه‌‌هایی که شامل اطلاعات کاملی از ویژگی‌ها، خدمات و کاربرد محصولات جهت آشنایی مخاطب با محصول موردنظر و نحوه استفاده از آن برای مخاطبان هستند، کاتالوگ می‌گویند. همانند لوگو و یا کارت ویزیت، ابزاری است برای آگاهی بیشتر افراد نسبت به کسب‌وکار شما. طراحی آن برای هر سازمانی جزو ویترینِ کاری آن به‌حساب می‌آید. به کمک آن می‌توانید تمامی نمونه کارهای خود طی سالیانی که فعالیت داشته‌اید را در اختیار مشتریان قرار دهید.

 

انواع کاتالوگ:

به دو دسته صنعتی و تبلیغاتی تقسیم می‌شوند.

دسته تبلیغاتی: برای معرفی محصولات و خدمات یک سازمان به کار می‌رود که در همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و همین‌طور جهت معرفی حضوری کالا برای مشتریان به کار می‌روند. در طراحی گرافیکی این دسته باید به رنگ‌ها و تصاویر و المان‌های به‌کاررفته در آن توجه ویژه‌ای داشت؛ زیرا چشمگیر بودن طرح‌های تبلیغاتی برای جذب مشتریان اهمیت زیادی دارد.سفارش طراحی کاتالوگ

دسته صنعتی: جهت معرفی فعالیت و خدمات کارخانه‌ها و شرکت‌های صنعتی کاربرد دارد. مخاطبان این دسته افراد صنعتی هستند که جهت فروش نمونه‌های صنعتی خود به صنعتگران دیگر، کاتالوگ طراحی می‌کنند. تاریخچه، گواهینامه‌ها، سیاست‌گذاری‌ها و پروژه‌های صنعتی، مواردی است که در طراحی این دسته استفاده می‌شود. این گروه برخلاف دسته ‌تبلیغاتی، نیازی به افکت‌ها و رنگ‌های زیاد در این طرح‌ها نیست و صرفاً فونت و رنگ‌های استفاده شده در آن باید باهدف و موضوع سازمان هم‌خوانی داشته باشد.

 

مراحل طراحی کاتالوگ

تعیین هدف: به این سؤالات دقت کرده و از خود بپرسید که می‌خواهید مخاطب پس از مطالعه چه برداشتی از برند شما داشته باشد؟ برای کدام قشر از جامعه طراحی می‌کنید؟ از چه طریقی می‌خواهید با شما در ارتباط باشند؟ در چه فضایی از محصولات و خدمات شما استفاده می‌شود؟ و سؤال‌های بسیار دیگر که باید وقت بگذارید و به آن‌ها فکر کنید تا کاربری کاتالوگ خود را تعیین کنید.

تعیین بودجه: میزان هزینه‌ای که می‌خواهید برای آن صرف کنید را تعیین کنید. افزودن هرگونه جزئیات به طرح، هزینه آن را افزایش می‌دهد. همچنین بسته به وزن و جنس کاغذی که استفاده می‌شود، قیمت آن بالاتر می‌رود.

 

نکات پیش از طراحی کاتالوگ

پیش از طراحی به نمونه کارهای رقبا نگاهی بیندازید و از سبک طراحی، نحوه چیدمانِ مطالب و ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر، ایده بگیرید.

در انتهای طرح، رزومه سازمان، افتخارات و جوایزی که در طول فعالیت خود کسب کرده را اضافه کنید. درمورد بهترین کالاهای ساخته شده، مزیت همکاری نسبت به رقبا و نکاتی مشابه این موارد را بنویسید تا مخاطبان در تصمیم‌گیری خود مطمئن شوند.

در طراحی سعی کنید معرفی محصولات را به‌صورت جداجدا بپردازید تا مخاطب این فرصت را داشته باشد که محصولات را با یکدیگر مقایسه کند.

در قدم اول تصاویر با وضوح بالا را انتخاب و آماده کنید. عکاسی حرفه‌ای از محصولات باعث افزایش بازخورد و اعتماد مردم از محصولات شما می‌گردد.

طراخی کاتالوگ حرفه ای

رده سنی و شغل جامعه آماری که قرار است کاتالوگ‌ها را میان آن‌ها توزیع کنید را مشخص کنید که آیا این افراد مدیران سابق‌اند، دانشجو یا دانش‌آموزند و …

از آوردن مطالب اضافه خودداری کنید. مطالب مهم را نیز خلاصه‌وار و کوتاه بنویسید چرا که مخاطب از خواندن متن طولانی خسته شده و مطالعه را ادامه نمی‌دهد.

صداقت را در نگارش متنِ خود رعایت کنید. اغراق بیش از حد در توصیف محصولات خود و فاصله‌گرفتن آن با واقعیت، باعث می‌شود مخاطب به هنگام مواجه با محصول حس فریب‌خوردگی داشته و برای همیشه خرید از برَند شما را کنار بگذارد.

 

مزایای سفارش طراحی کاتالوگ

برندسازی: اگر طراحی شما طبق اصول پیش رود و تمام نکات لازم در آن رعایت شود، به جز فروش محصولات، به مرحله برندسازی و تقویت برند شما می‌رسیم.

معرفی محصولات: با لیست کردن محصولات و خدمات و توضیح جامع و کامل درباره هر محصول، می‌توان به رقم فروش بالایی از محصولات رسید.

جذب مشتری: با توزیع و انتشارشان در مکان‌های مناسب و پرمخاطب، می‌توان مشتریان را از حالت بیننده به مشتریان وفادار تبدیل کرد و آن‌ها را با خود همراه کرد.

سبکی، حمل‌ونقل آسان، ملموس بودن اطلاعات داخل آن ازجمله استفاده از تصاویر با وضوح بالا و توضیحات جامع از هر محصول و انتقال سریع اطلاعات به مخاطب از جمله مزایایی هستند که می‌توان اشاره کرد.

 

کاغذهای چاپی کاتالوگ

کاغذ معمولی: کاغذهایی که روزانه در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنیم انتخاب مطلوبی میان مردم برای چاپ هستند. این کاغذها از خمیر چوب تهیه شده و صرفاً به آن‌ها کاغذهای شیمیایی می‌گویند (به دلیل فرایند ساخت شیمیایی که دارند به این نام خوانده می‌شوند).

کاغذ گلاسه: کیفیت بالاتری نسبت به کاغذهای معمولی داشته و به‌مراتب هزینه چاپ آن‌ها نیز بیشتر است. به دلیل سطح صاف و صیقلی که دارند چاپ روی این کاغذها زیباتر و باکیفیت‌تر انجام می‌گیرد.

طراحی و چاپ کاتالوگ

کاغذ سلفونی: یک‌لایه لاتکس روی آن‌ها قرار می‌گیرد در برابر رطوبت و پارگی بسیار مقاوم‌تر هستند. هزینه بالاتری دارند و نوع چاپشان با بقیه فرق می‌کند.

کاغذ باطله: کسانی که تمایل دارند هزینه بسیار کمی را متقبل شوند، این کاغذها گزینه مناسبی است.

کاغذ آنتیک: به‌خاطر جنس زبری که دارند می‌توان طرح‌هایی خاص و جالبی را روی آن‌ها طراحی و چاپ کرد.

 

تفاوت کاتالوگ با بروشور:

تفاوت اصلی‌شان در محتوای آن‌هاست. کاتالوگ‌ها بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و محتوای کلی‌تری دارند؛ اما بروشورها علاوه بر تبلیغات، به جزئیات محصولات و خدمات نیز اشاره می‌کنند.

 

سخن پایانی:

یک کاتالوگِ خوب، حجم محتوای کمی داشته و وقت کمی را جهت مطالعه کردن از مخاطبان می‌گیرد و درعین‌حال تمام اطلاعات لازم و مفید را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. به کمک تیم کاربلد افق ارومیه، می‌توانید با رعایت اصول و استانداردهای طراحی، کاتالوگ مناسب کسب‌وکارتان را سفارش دهید.

تماس