سفارش طراحی سر رسید یا سالنامه + نمونه کار

نوعی دفترچه تاریخ‌دار است که وقایع مهم تاریخی، مذهبی، سیاسی و … در یک سال را در بر می‌گیرد. بسیاری از شرکت‌ها برای تبلیغات برند خود استفاده می‌کنند. معرفی اهداف سازمان، محصولات و خدمات به مردم از طریق سررسیدها، روشی مطلوب برای بازاریابی برندها است. سررسیدها این تضمین را به شما می‌دهند که مصرف‌کننده به مدت یک سال نام و لوگوی شما را هر روز به چشم خود می‌بیند و در صورت نیاز به‌راحتی با شما تماس می‌گیرد. طبق نظر سنجی‌ها، تأثیر تبلیغات سررسیدها بیشتر از پخش تراکت‌ها است. زیرا تراکت‌ها فقط به مدت چند ثانیه در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرند و دیگر استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌شود؛ اما آیا می‌توان سالنامه را دور انداخت؟ با این حساب نتیجه می‌گیریم که هدیه تبلیغاتی باارزش و پرکاربردی است و نشان می‌دهد که برَند شما برای مخاطبانش چقدر ارزش قائل است و به آن‌ها  اهمیت می‌دهد

 

سفارش طراحی سر رسید

در دنیای تبلیغات، طراحی سررسید به دو صورت عمومی و اختصاصی تقسیم می‌شود. در طراحی عمومی از طرح‌های از قبل آماده شده استفاده می‌شود؛ اما در طرح‌های اختصاصی از رنگ سازمانی شما و لوگو برَندتان استفاده می‌شود. در نظر داشته باشید که می‌تواند با استفاده از طرح‌های اختصاصی، مخاطبتان را تشویق به نگهداری از آن کرده و بیشتر در خاطرشان ماندگار می‌شوید. اکنون با انواع سررسیدها آشنا می‌شویم:

سر رسید روزشمارسفارش طراحی سر رسید

اگر شاغل هستید و برنامه کاری و پر حجمی را برای آخر هفته‌ای‌تان ندارید، روزشمار برای شما گزینه مناسبی است؛ زیرا روزهای ۵ شنبه و جمعه برعکس روزهای دیگر هفته، در یک صفحه نوشته شده و فضای خالی کمی برای نوشتن دارد.

سر رسید روزانه

این دسته برای هر روز هفته، یک صفحه اختصاصی قرار داده است. اگر برنامه کاری زیادی در طول روز دارید یا می‌خواهید خاطرات هر روز خود را بنویسید، گزینه مناسبی برای شماست.

سر رسید دو روزشمار

در هر صفحه از کاغذ، دو روز از هفته جاگذاری شده که برای صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و هزینه‌ها، این گزینه مورد مناسبی است. شاید فضای خالی برای نوشتن خاطرات و وقایع روزانه کم باشد؛ ولی برای کسانی که قصد دارند برنامه روزانه خود را نوشته و اولویت‌بندی کنند، مناسب است.

سر رسید هفتگی

همه روزهای هفته در یک صفحه نوشته شده که در این صورت شما یک نگاه کلی به روزهای هفته دارید. به دلیل کوچک بودن ابعادشان امکان حمل‌ونقل آن‌ها نیز بسیار راحت‌تر است.

 

زمان چاپ سر رسید

زمان چاپ برای سالنامه‌ها از نکات بسیار مهمی است که باید در نظر داشته باشید. سعی کنید طوری برنامه‌ریزی کنید که تا قبل از شروع سال جدید، کار چاپ سالنامه‌ای‌تان به پایان رسیده باشد. توجه داشته باشید که چاپ خود را به آخر سال موکول نکنید؛ زیرا به دلیل تقاضای زیاد برای چاپ، قیمت کاغذ بالاتر می‌رود. سعی کنید مدت‌زمان کافی را برای طراحی در نظر بگیرید تا طرح نهایی شکیل و زیبایی را دراسرع‌وقت تحویل دهید.

برای صحافی سالنامه‌های معمولی، از روش دوخت و یا چسب استفاده می‌کنند؛ ولی در مواردی از فنر فلزی یا پلاستیکی نیز استفاده می‌شود که مناسب سالنامه‌های ویژه و قطور هستند. مشخص است که هزینه صحافی فنردار بیشتر از روش‌های دوخت و چسبی است.

نکات طلایی در طراحی سالنامه

 

نکات طلایی در طراحی سالنامه

استفاده از جملات انگیزشی، ضرب‌المثل، سخن بزرگان و … در هر صفحه از طراحی‌تان، علاوه بر افزایش جذابیت آن، باعث می‌شود مخاطب ارتباط بیشتر و بهتری برقرار کند.

ارتباطی که بین سالنامه و مخاطب برقرار می‌شود همواره در حال چرخش است. به این صورت که سررسید اطلاعاتی از تاریخ روز و ماه را به مخاطب می‌دهد و مصرف‌کننده نکات لازم و وقایع روزانه را در آن یادداشت می‌کند.

برای این که بتوانیم سررسیدی طراحی کنیم که در آن عملکرد موفقی داشته باشیم، باید به جزئیات طراحی آن نیز دقت کنیم. به طور مثال استفاده از فونت‌های زیبا و خوانا، اندازه مناسب فونت‌ها، توجه به ترکیب رنگ‌ها، به یک طراحی خوب کمک می‌کند.

 

آشنایی با انواع سر رسید

باتوجه‌به محتوا، کیفیت و نوع طراحی، به دسته‌های متعددی تقسیم می‌شوند که در ادامه به انواع آن‌ها اشاره می‌کنیم:

وزیری

در ابعاد ۱۷ در ۲۴ سانتی‌متر هستند و جنس جلدشان معمولاً به‌صورت سِلفونی، گالینگور (یک نوع جلد سخت)، چرم مصنوعی و چرم تِرمو (نوعی چرم مصنوعی که از ترکیب برخی مواد شیمیایی و پُلیمری ساخته می‌شود) است. این دسته به‌خاطر فضای زیادی که برای نوشتن دارند هیچگاه از چرخه تولید حذف نمی‌شوند.

رُقعی

در ابعاد ۱۵ در ۲۱ سانتی‌متر هستند که نسبت به وزیری خوش‌دست‌تر و شیک‌ترند. جنس جلد رقعی‌ها به دو دسته نرم و سخت تقسیم می‌شوند که معمولاً ترمو و یا چرم هستند.

رحلی (مدیران)

در ابعاد ۲۴ در ۳۴ (رحلی بزرگ) و ۲۹.۷در ۲۱ (رحلی کوچک) چاپ می‌شوند.

خشتی

مربع شکل هستند و معمولاً در ابعاد ۱۹ در ۱۹ و ۲۳ در ۲۳ به چاپ می‌رسند. جنس جلدشان معمولاً ترمو، گالینگور و سلفونی است.

جیبی

همان‌طور که از نامش پیداست این دسته به دلیل ابعاد کوچکشان بسیار محبوب هستند و به‌راحتی قابل‌حمل است. اندازه استاندارد آن ۱۰ در ۱۴ بوده و جنس جلدشان معمولاً چرم مصنوعی، ترمو، جیر و … است.

طزاحی سر رسید دفتر

معرفی جنس جلدهای سر رسید یا سالنامه

سلفون

دارای جلد گلاسه با روکش سلفونی است که به‌صورت مات و یا براق استفاده می‌شود.

چرمی

باتوجه‌به چرم استفاده شده در آن، روی قیمت چاپ، تأثیر دارد. از انواع چرم مصنوعی مثل PUV و یا PVC (از چرم‌های مصنوعی پرکاربرد) در این جلد استفاده می‌شود.

ترمو

نوعی چرم مصنوعی با جنس لطیف‌تر و نرم‌تر که در چاپ جلدها استفاده می‌شود.

گالینگور

از مواد اولیه آن می‌توان به کاغذ، مواد پلاستیکی و رنگ اشاره کرد که برای چاپ جلدهایی نفیس و اختصاصی به کار می‌روند.

 

نرم‌افزار مناسب طراحی سالنامه

نرم‌افزار محبوب طراحی در دنیای گرافیک، نرم‌افزار فتوشاپ است؛ اما برای راحتی صفحه‌بندی و طراحی صفحات یک کتاب و یا سرسید، نرم‌افزار این‌دیزاین (InDesign) گزینه بهتری است؛ زیرا مرتب کردن و طراحی تک‌تک صفحات در فتوشاپ کار دشوار و زمان‌بری است به همین دلیل شرکت ادوبی (Adobe) این امکان را فراهم آورده که با کمک نرم‌افزار این‌دیزاین راحت‌تر و سریع‌تر طراحی‌مان را پیش ببریم.

 

آزاتس تبلیغاتی افق ارومیه به همراه تیم طراحی حرفه‌ای خود، جهت طراحی اختصاصی و عمومی انواع سالنامه برای کسب‌وکارهای مختلف، آماده همکاری با شما عزیزان است.

 

تماس