سفارش طراحی بسته‌بندی حرفه‌ای

طراحی بسته‌بندی چیست؟

این طراحی، به زبان دیگر طراحی پکیجینگِ محصولات  (Packaging Design)، تجربه‌ای است که می‌تواند حسِ بینایی و لامسه فرد را به بازی گیرد! در برخی موارد حسِ بویایی و چشایی را نیز تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. اگر این طراحی به‌گونه‌ای باشد که مخاطب به ماهیت محصول پی برده و بداند که چطور می‌تواند از آن استفاده کند، و در آخر آیا نیازی به خرید آن دارد یا نه؛ می‌توان اعتراف کرد که طراح در کار خود موفّق بوده است.

این طراحی نوعی بازاریابی به‌حساب می‌آید که شما در میان سیل عظیمی از رقیبان در قفسه فروشگاه‌ها، ملزم به طرحی‌ هستید که بتوانید نظر مخاطب خود را جلب کنید.

 

سفارش طراحی بسته‌بندی

تهیّه و آماده‌سازی یک محافظ یا ظرف در فاصله تولید تا مصرف یک کالا که سلامتی آن را تضمین کند، تعریفی ساده از این مفهوم است. طراحی جعبهٔ محصولِ شما، بیانگر هویّت بصری برندِ شماست. این اوّلین برخورد مخاطب شما با محصولتان است. تلاش برای بهتر و زیباتر نشان‌دادن این هویّت، به‌مراتب به رشدِ برندِ شما و موفّقیّت آن بسیار کمک خواهد کرد. طبق یک تحقیقی که انجام‌گرفته، ۷۲% از مشتریان موافق بودند که بسته‌بندی محصولات در خریدِ آن‌ها تأثیر به سزایی دارد. حمل‌ونقل آسان (از زمان خروج از کارخانه تا رسیدن به فروشگاه‌ها و در نهایت خریدِ کالا توسط مشتری)، محافظت از آن و راحتی به هنگام استفاده از محصول، از مزایای طراحی جعبه برای محصولات است.

موفّقیّتِ یک پکیجینگِ (Packaging) خوب زمانی است که بتواند از محصول به‌خوبی محافظت کند. برای مثال یک مایع ظرف‌شویی را در نظر بگیرید که با ظاهری بسیار زیبا و جذّاب طراحی شده و در قفسه فروشگاه‌ها قرار گرفته است؛ اما اگر گوشه‌ای از این محصول سوراخ باشد و مقداری از محتویاتِ داخل آن بیرون ریزد، شما دیگر از آن محصول خریداری نمی‌کنید. ظاهر خوب شاید در ابتدای کار فروش خوبی داشته باشد؛ اما اگر به کیفیتِ کار توجّهی نشود، در ادامه دچار شکست خواهد شد.

سفارش طراحی بسته بندی

تاریخچهٔ بسته‌بندی محصولات

انسان از همان ابتدای زندگیِ غارنشینی برای حمل‌ونقل و نگهداری مواد غذاییِ خود، به‌نوعی از مقولهٔ پکیجینگ محصولات استفاده می‌کرد. برگ درختان، پوست حیوانات شکار شده و… از مواردی بودند که برای نگهداری طولانی‌مدت از مواد غذایی‌شان به کار می‌گرفتند. در قرن بیستم با استفاده از مواد اولیه پیشرفته مثل فلزات، شیشه، کاغذ و پلاستیک، این صنعت را گسترش دادند.

 

اهمیت و کاربرد طراحی پکیجینگ

همان‌طور که می‌دانید امروزه بسته‌بندی‌های متفاوت و زیادی بازار را مورد احاطهٔ خود درآورده است. یک طراحیِ پکیجینگ خوب، می‌تواند تا چندین برابر میزان فروش محصول را بالا ببرد؛ زیرا با شناخته شدن بهتر کالای خود به مخاطبان با استفاده از یک طراحی ماهرانه و درست، علاوه بر ساخت یک هویّت مخصوص برای کالا، ارزش و اعتبارِ برندِ خود را نیز افزایش می‌دهید به‌مراتب یک طراحی ضعیف و نادرست هم نمی‌تواند از محصول شما به‌خوبی محافظت کند و تا حدود زیادی فروش محصول شمارا پایین می‌آورد. هرچند محصولتان از کیفیّت بالایی برخوردار باشد، رعایت‌نکردن این عامل، موجب شکست و فراموش‌شدن برندِ شما می‌گردد.

بسته‌بندی، اوّلین تماس مشتریان با محصولِ شما است و ما باید تلاش کنیم تا در طول این برخورد، تجربهٔ لذّت‌بخشی را برای مخاطب فراهم کنیم تا با جلبِ‌اعتمادشان، آن‌ها را به ادامهٔ خرید از این محصول، متمایل سازیم.

نکته قابل‌توجه دیگری که وجود دارد این است که در حال حاضر شاهد طراحی‌های مشابه و یکسان در قالبِ محصولات هستیم. یک طراحی چشمگیر و جذّاب می‌تواند خاطره‌ای به‌یادماندنی از شما برای مشتریان به جا بگذارد. تیم حرفه‌ای افق ارومیه، به کمک طراحانِ ماهر و کاربلد، به شما این اطمینان را می‌دهد که بتوانید محصولی با پکیجینگِ منحصربه‌فرد به بازار ارائه دهید.

 

انواع روش‌های بسته‌بندی

شاید برای خیلی‌ها سؤال باشد که منظور از بسته‌بندی همان پکیج‌هایی است که توسط پستچی به دستمان می‌رسد! برای برطرف‌کردن این ابهامات در ادامه به انواع پکیجینگ و توضیح هرکدام از آن‌ها می‌پردازیم:

اولیّه (اصلی): در اینجا مصرف‌کننده می‌تواند با وجود پکیجینگ، محصول موردنظر را لمس کند. مصرف‌کننده پیش از استفاده از محصول به سراغ آن می‌رود به همین دلیل به آن بسته‌بندی مصرف‌کننده نیز می‌گویند.

ثانویّه: پکیجینگ اولیّه (به همراه محصول داخلِ آن) در داخل ثانویّه قرار می‌گیرد. چون این مرحله در نگاه مخاطب از اهمّیّت بالایی برخوردار است باید از نظر طراحی گرافیکی، جلب‌توجه کند.

ثالثیّه: قالب ثانویّه، در ثالثیّه قرار می‌گیرد. این قسمت نیازی به طراحی زیبا و رنگ‌بندی خاصّی ندارد؛ زیرا بیشتر برای صادرات و توزیع گسترده محصول به کار گرفته می‌شود.

طراحی دسته بندی حرفه‌ای

نکات موردنیاز پیش از شروع طراحی بسته‌بندی

فونت مناسب خود را انتخاب کنید. (دقّت داشته باشید که از فونتی خوانا و زیبا استفاده کنید.)

پیش از طراحی از وجود فایل وکتور لوگو خود مطمئن شوید.

متن موردنیاز محصول خود که مرتبط با فعالیت سازمان خودتان است را بیابید. همچنین می‌توانید از شعار تبلیغاتی برند خود نیز استفاده کنید که یکی از نکاتِ جذب مشتری در صنعت تبلیغات است.

سعی کنید از متن‌هایی استفاده کنید که برای مشتری وسوسه برانگیز باشد.

دقّت داشته باشید از تصاویر و اِلِمان‌هایی که فایل وکتور دارند استفاده کنید.

یک سری اطّلاعات وجود دارند که ممکن است هرچند وقت یک‌بار تغییر کنند. مثل درج تاریخِ تولید، انقضا، قیمت و… بنابراین باید قسمتی از طرحتان را برای یک سری برچسب‌ها و یا مهر‌ها خالی بگذارید. نباید این موارد را در طرح اصلی جاگذاری کنید. گوشه‌ای از طرحتان قرار گیرد که به طرح اصلی لطمه‌ای وارد نشود.

ویژگی‌های یک طراحی دسته‌بندی حرفه‌ای

جالب است بدانید که مشتری برای انتخاب یک محصول فقط ۷ ثانیه وقت می‌گذارد. طراح باید سعی کند در طراحی خود از المان‌های شلوغ استفاده نکند. شاید فکر کنید که منظورمان استفاده از طرح‌های مینیمال است درحالی‌که یک طراح حرفه‌ای با استفاده از طرح‌های ماکسیمال هم می‌تواند حق مطلب را در عین سادگی برای مخاطب خود ادا کند.

بسیاری از برند‌ها برای جلب اعتماد مشتریان از شعار‍‌ و تبلیغاتی استفاده می‌کنند که برای محصولشان صدق نمی‌کند و در چنین شرایطی است که مشتری به‌سختی به محصول شما اعتماد می‌کند. پس از اطمینان از کیفیّت محصولِ خود، پکیجینگِ آن به همراه مقداری خلّاقیّت، به کمک شما می‌آید و می‌توان با کمک این‌ها یک رونماییِ جذّاب و به‌یادماندنی را داشت که اعتماد مشتریان را به خود جلب کرد.

طراحی‌های مینیمال بیانگرِ طرحی است که پشتِ آن فکر زیادی شده و حق مطلب در عین سادگی به مخاطب القا می‌شود. پس از طرح‌های مینیمال نترسید و در طراحی‌های خود از آن استفاده کنید.

در حال حاضر استفاده از عکس‌های جذّاب و زیبا در طراحی بسیار ترند شده؛ اما به دلیل نبود هیچ شباهتی میان عکس و محصول مورداستفاده، باعث شده مشتریان به عکس‌های به کار گرفته شده در آن بی‌اعتماد شوند. برای گذر از این موضوع می‌توانیم از پنجره‌هایی بر روی بسته‌بندی خود استفاده کنیم که محصولمان را به طور زنده برای مخاطب نشان دهد. در این صورت است که مخاطب متوجه می‌شود که صاحب برند هیچ اِبایی از رونماییِ محصولِ خود ندارد.

سخن پایانی:

بسته‌بندی از گسترده‌ترین و پررونق‌ترین شاخه‌های طراحی است که به‌راحتی می‌تواند در فروش و موفّقیّت یک محصول تأثیر بسزایی داشته باشد. این طراحی فرایندی پیچیده است که توسط یک تیمِ طراحِ حرفه‌ای انجام می‌گیرد. مجموعه افق ارومیه باتوجه‌به دانش گرافیکی، آگاهی از جامعهٔ هدف و نیاز بازار، تلاش می‌کند تا طرحی ایده‌آل برای مشتریان ارجمند ارائه دهد.

در صورتی که می خواهید در زمینه طراحی بسته بندی اطلاعات بیشتری داشته باشید و یا سفارش طراحی بسته بندی بدهید. می تواند از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در صفحه ارتباط با ما، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

تماس