از فیلترینگ اینستاگرام تا بحران کسب‌وکار + ۴ راهکار

این روزها به‌خاطر فیلترینگ اینستاگرام و اختلالات اینترنتی، بسیاری از کسب‌وکارها با یک شوک ویرانگر مواجه شده‌اند. بعد از گذشت حدود یک ماه عواقب قطع اینترنت کاملاً مشهود است که در لیست زیر به بخشی از آن اشاره می‌گردد.

  • کاهش ۹۵ درصدی تبلیغات در اینستاگرام
  • بیکاری ۲ میلیون کسب‌وکار ایرانی
  • کاهش درآمد ۹ میلیون ایرانی
  • کاهش فروش ۸۰ درصدی کسب‌وکارهای اینترنتی

ده‌ها مورد دیگر که می‌توان به این لیست اضافه کرد.

اگر بخواهیم مسائل سیاسی و امنیتی را کنار بگذاریم و از دیدگاه مدیریت ریسک در کسب‌وکار به این موضوع نگاه کنیم. شاید بتوانیم به چند راهکار اثربخش و مؤثر برسیم.

کسب‌وکارها در هر بستر فرهنگی و جغرافیایی باید دو نوع ریسک را در نظر بگیرند و درصدد کاهش هر دو ریسک با استفاده از تکنیک‌های مدیریت ریسک باشند.

مدیریت ریسک

انواع مدیریت ریسک

۱- ریسک‌های غیرسیستماتیک

۲- ریسک‌های سیستماتیک

ریسک‌های غیرسیستماتیک، ریسک‌هایی مربوط به داخل یک کسب‌وکار است و مدیر کسب‌وکار می‌تواند با اقداماتی آن‌ها را کاهش دهد. مثل استخدام نیروهای کارآمد – داشتن سیستم داخلی صحیح و که موجب می‌شود ریسک‌های ناشی از نیروهای ناکارآمد و ناهماهنگی داخلی کاهش پیدا کند. در واقع عوامل مربوط به این نوع ریسک قابل‌کنترل است.

ریسک سیستماتیک، ریسکی که در اختیار و کنترل ما نیست. افراد و کسب‌وکارها نمی‌توانند دخالتی در کاهش آن داشته باشند و باید آمادگی لازم برای رویارویی با آن داشته باشند. مثل تصمیمات مسئولان دولتی و اتفاقاتی مثل جنگ و بلایای طبیعی، این عوامل در چارچوب اختیار و کنترل شرکت یا مجموعه نیستند و باید آمادگی مقابله با آنها را داشته باشیم.

یکی از موارد مهم در هر کسب‌وکاری کانال‌های ارتباطی آن شرکت است. این کانال‌های ارتباطی شامل وب‌سایت، سامانه پیامکی، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و موارد دیگر هستند و هرکدام در جایگاه خود بسیار مهم و ارزشمند می باشند. یک کسب‌وکار باید کانال‌های متنوع و قوی داشته باشد تا بتواند با ریسک ازدست‌دادن یکی از کانال‌های ارتباطی خود مقابله کند.

اما اتفاقی که با فیلترینگ اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی شاهد آن بودیم این است که بسیاری از افراد فقط متکی به اینستاگرام در کسب‌وکارشان بودند و در نهایت با فیلترینگ کسب‌وکارشان به خطر افتاد یا کلاً از بین رفت. فعالیت در اینستاگرام به‌عنوان یک شبکه اجتماعی، بسیار ارزشمند و ضروری است؛ اما یک کسب‌وکار موفق هیچگاه بر روی کانال‌های ارتباطی خود ریسک نمی‌کند و حداقل دو الی سه کانال ارتباطی قوی و باکیفیت برای کسب‌وکار خود ایجاد می‌کند. یکی از مهم‌ترین کانال‌های یک کسب‌وکار باید وب‌سایت آن کسب‌وکار باشد که در آن می‌توان به‌عنوان یک بستر قابل‌اعتماد با مخاطبین در ارتباط بود و از شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان بازوی کمکی استفاده نمود.

برای کاهش ریسک در حوزه کانال‌های ارتباطی حتماً باید برنامه‌ریزی گردد تا مسئله‌ای برای کسب‌وکار ایجاد نشود. در ادامه راهکارهایی برای کاهش ریسک در کانال‌های ارتباطی کسب‌وکار ارائه می‌گردد.

مدیریت ریسک

از این به بعد همه تخم‌مرغ‌هایتان را در یک سبد نگذارید: کانال‌های ارتباطی یکی از ارکان مهم هر کسب‌وکاری است. پس حتماً چند کانال ارتباطی قوی و متنوع داشته باشید.

مدیریت ریسک

داشتن وب سایت

سایت را به‌عنوان یک کانال ارتباطی قوی و مؤثر جدی بگیرید. با داشتن یک سایت تقریباً هر کاری امکان‌پذیر است، از بارگذاری عکس و ویدئو گرفته تا داشتن یک فروشگاه برای فروش محصولات و خدمات، بر خلاف شبکه‌های اجتماعی که ممکن در یک روز فیلتر شوند، سایت درگیر فیلترینگ نمی‌شود و می‌توان به‌عنوان یک کانال ارتباطی امن و پایدار روی آن حساب باز کرد. در این حوزه می‌توانید روی خدمات طراحی سایت آژانس تبلیغاتی افق ارومیه هم حساب بازکرده و یک سایت با تمامی امکانات داشته باشید.

از پیام‌رسان‌ها و بسترهای داخلی غافل نشوید

واقعیت این است که دنیای کسب‌وکار با کسی شوخی ندارد. اگر شبکه‌های اجتماعی خارجی فیلتر شده‌اند در بسترهای داخلی هم به دنبال برندسازی و مشتری باشید. شایعات رو رها کرده و به فکر پیشبرد کسب‌وکارتان باشید.

جمع آوری اطلاعات و ایجاد بانک اطلاعاتی

تا جایی که می‌توانید یک سیستم اطلاعاتی درست کرده (حداقل یک برگه اکسل) و اطلاعات مشتریانتان را با حفظ حریم خصوصی در آنجا ذخیره کنید تا در مواقع لزوم بتوانید با پیامک، ایمیل و تماس تلفنی با آنها در ارتباط باشید.

و در نهایت:

برای بقا و پایداری یک کسب‌وکار لازم است ریسک‌ها و تهدیدها داخلی و بیرونی را بشناسیم و برای مقابله با آنها آمادگی کسب کنیم.

بقا

به یاد داشته باشیم که هنگام وقوع طوفان یک درخت به ریشه‌های قوی خودش متکی است. قطعاً ما نمی‌توانیم جلوی وقوع طوفان را بگیریم، پس بهتر است ریشه‌های کسب و کارمان را قوی کنیم.

8 Comments

  1. واقعا اینستاگرام یکی از بهترین جاهایی بود که من برای مغازه ام تبلیغ میکردم
    نکات خیلی خوبی رو گفتید ممنون از شما
    مخصوصا اینکه همه تخم مرغ ها رو نباید در یک سبد گذاشت

  2. راه کار هایی که گفتید جالب و موثر هستن ،اما باید راهکاری برای مبارزه با فیلترینگ برای یک بار و همیشه پیدا کنیم،چون از موقعی که برنانه های اجتماعی وارد زندگیمون شدن و کسب و کار ها به این فضا ورود کردن،هر چند سال یه بار هر برنامه ای که مردم رفتن سمتش و بعد از مدتی فیلتر کردن،و این نمیشه که راهکارمون کوچ کردن باشه،باید یک بار برای همیشه این فیلترینگ و کلا از کشور حذف کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس